-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
Kim jest dzisiejszy mężczyzna? A właściwie jaki jest? Czym charakteryzują się książki dla mężczyzn? Jakie pozycje tzw. literatury męskiej są dzisiaj szczególnie poczytne? Na podobne pytania istnieje wiele odpowiedzi. Wizja „prawdziwego” mężczyzny ewoluuje na przestrzeni wieków.
Niezmiennie jednak pełni on rolę męża, ojca, kochanka, partnera. Ze swej natury powinien być wojownikiem, obrońcą. Do niego, chociaż te granice powoli się zacierają, na rzecz równouprawnienia, zazwyczaj należał podbój i kształtowanie świata. Te i podobne aspekty znajdziemy na kartach książek historycznych, w biografiach. Jest wiele książek dla mężczyzn, w których możemy odnaleźć wzorce do naśladowania – wszędzie tam, gdzie honor, poświęcenie, walka w imię wyższych celów zajmują miejsce fundamentalne. Jednak czy dzisiejszy mężczyzna faktycznie jest obrazem tego typu wartości?
Nauczono nas, że mamy być niezłomni, nie okazywać uczuć i stawać zawsze na wysokości zadania. Jeżeli ktoś z nas upada, nie liczy się w ostatecznym rozrachunku. Tymczasem człowiek jest istotą kruchą, często bezradną wobec otaczającego świata i sytuacji, które niesie ze sobą życie. Kryzys męskości, bo możemy o nim mówić, tak samo jak kryzys ojcostwa być może wynika właśnie z faktu nieodpowiednio kreowanych wizerunków „prawdziwych” mężczyzn. Masz prawo walczyć, tak samo jak i upadać. Gabinety psychoterapii coraz częściej są przez nas odwiedzane.
Coraz częściej sięgamy też po poradniki samorozwoju i rozwoju duchowego. Literatura męska to już nie tylko afirmacja siły. Pod niedostępną warstwą braku uczuć, kryją się często ludzie wrażliwi. Tłumione emocje powodują popadanie w coraz to różne konflikty i uzależnienia.
Podróże. Odkrywanie nowych lądów, galaktyk. Mamy to we krwi. Książki dla mężczyzn, to także książki o podróżach, wolności, zmaganiu się z naturą. Nierzadko na nasze półki trafia literatura z kategorii science-fiction czy fantastyka.
Książki są też dla nas źródłem inspiracji, możliwością zaczerpnięcia oddechu po dniu spędzonym za korporacyjnym biurkiem. Często chcemy coś zmienić, żeby nie tkwić w martwym punkcie i choć raz poczuć się jak Krzysztof Kolumb, Ferdynand Magellan, czy też Hernan Cortes.
Inni z nas niesieni z prądem literatury popularnonaukowej odkrywamy w sobie Einsteina, Teslę, Kopernika.
Nie umiemy się godzić z szarością mijających lat, z czasem bezpowrotnie utraconym – latami młodości, które obiecywały wiele, ale ostatecznie pozostawiły jedynie mgliste wspomnienie dogasających marzeń.
Uciekając jednak w świat wyobraźni możemy nie zauważyć tego co tu i teraz. Każdy jest powołany. Każdy z nas ma swoją misję do spełnienia. Czy jako mąż, czy też jako ojciec, wreszcie, każdy zmienia otaczający go świat przez wykonywaną pracę – wyznaczone, wybrane przez niego bardziej, lub mniej świadomie zadania. W tych działaniach nie jesteśmy pozostawieni bez wsparcia. Warto pogłębiać naszą wiedzę, na temat tego, co stanowi nasze najbliższe środowisko. Warto w związku z tym sięgać po poradniki, tak samo jak dokonywać wyboru odpowiednich autorytetów, będących odzwierciedleniem wartości ponadczasowych, niezmiennych. Takich, których nie sposób pomylić z powierzchownością i bylejakością efemeryd, jakie przyniosły ze sobą ostatnie minione lata.
Wreszcie, książki dla mężczyzn to sensacja, thriller, literatura faktu. Uwielbiamy teorie spiskowe, historie, gdzie możemy się wcielić w bohatera i wraz z nim podążać przez nieznane, często niebezpieczne rejony odsłaniane na kolejnych kartach opowiadania.
Literatura męska jest pojęciem szerokim i można odnieść wrażenie, że ostatnio znacznie poszerzyła swój obszar tematyczny.
Czy mężczyźni rzadziej niż kobiety sięgają po książki? Pozostawmy odpowiedź na to pytanie statystykom.