-
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
Idealna kobieta nie istnieje. Podobnie jak nie istnieje idealny mężczyzna, czy też idealny związek. Możemy natomiast określić pewne cechy, które cenią mężczyźni w swoich partnerkach. Pomogą nam one w jakimś stopniu określić, czym powinna charakteryzować się literatura kobieca.
Książki dla kobiet to w pewnym sensie odzwierciedlenie ciepła, wrażliwości i wyrozumiałości. Taka kategoria jak romans, czy też powieść romantyczna, doskonale oddają próbę tego typu porównania. Takimi cechami charakteryzuje się nie tylko partnerka, ale jednocześnie matka. Możemy powiedzieć że są to cechy wynikające z naturalnych uwarunkowań, do których kobieta jest predysponowana.
Inteligencja. Kobiety posiadają odmienny rodzaj inteligencji, oparty raczej na intuicji, co różni je od inteligencji męskiej, związanej bardziej z analizą i operującej na faktach. Wcześniej niedoceniane, obecnie zajmują co raz wyższe stanowiska, zarówno w polityce, nauce, zarządzaniu…
Książki dla kobiet, to również, w związku z powyższym szeroko rozumiana literatura naukowa. Jeszcze całkiem niedawno, autorami tego typu publikacji byli prawie wyłącznie mężczyźni. Obecnie naukowa literatura kobieca, to niemały procent rynku księgarskiego.
Arogancja, wyniosłość, władczość nie stanowią cech, którymi kobieta mogłaby zauroczyć swojego partnera. Cenimy sobie raczej partnerki, które znają swoją wartość i nie muszą jej stale udowadniać. Ta sama prawidłowość, może dotyczyć również oczekiwań odnośnie partnera w związku. Tymczasem, jak wynika z badań szukamy u swoich partnerów cech własnego ojca lub matki. Trudne relacje, rozwody, tragedie rodzinne to często powód dla którego sięgamy po poradniki, książki z zakresu psychologii, terapii różnego typu. Książki dla kobiet to również literatura związana z emocjami – wyrażaniem uczuć. Literatura kobieca z tego zakresu, jest pewnego rodzaju odzwierciedleniem natury kobiety. Natury osadzonej na głębszym odczuwaniu, aniżeli ma się to u mężczyzny.
Odwaga. Do tej pory zarezerwowana dla rodzaju męskiego, dziś doceniana i atrakcyjna dla obu płci. Związek to pewien rodzaj tandemu.
Partnerzy liczą na wsparcie drugiej strony, na pewien rodzaj wspólnej determinacji w osiąganiu wyznaczonych celów. Odwaga tutaj potrzebna nie ogranicza się jedynie do związku. Kobiety, całkiem niedawno, musiały wykazać sporo wysiłku, żeby ich głos został usłyszany. Silne, w namacalny sposób zapisały i wciąż piszą karty, nie zawsze przychylnej dla nich historii. Książki dla kobiet i o kobietach, to biografie takich postaci jak księżna Diana, Jackie Kennedy, Margaret Thatcher i wiele, wiele innych inspirujących osobowości.
Próba ujęcia cech płci żeńskiej i na tej podstawie określenie właściwych treści literackich, jest zadaniem nieco karkołomnym. Spróbujmy jednak, podsumowując określić czemu mają służyć książki dla kobiet. Generalnie pewien szkic został już nakreślony. Tym niemniej, każda osoba stanowi pewne indywiduum. Etykiety na nic się tu zdają, ponieważ panie często sięgają, również po literaturę przeznaczoną dla mężczyzn. Czytanie jest pewnym stanem odizolowania, wkraczania na teren dla nas obcy. Jest to podróż w głąb siebie, ewentualnie poza, bez zmiany fizycznej lokalizacji.
Jest także formą relaksu i odprężenia. Literatura kobieca, ale zarazem przecież szeroko pojęta literatura, zatapia nas w świecie, w pewnym sensie fikcyjnym. Pozwala odciąć się od życiowych problemów. Każdy z nas potrzebuje czasu wyłącznie dla siebie.
Książka wreszcie, jest idealnym prezentem na każdą okazję. W erze cyfryzacji i natłoku informacji, jest pewną oazą – „reliktem”, który pozwala na zatrzymanie w permanentnym biegu. I właśnie takiego spokoju życzymy naszym czytelniczkom.