-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
-
Dodaj do Listy życzeńDodaj do Listy życzeń
Wybór właściwej osoby, z którą zamierzamy spędzić resztę, od tej pory wspólnego życia, powinien być źródłem prawdziwego szczęścia. Tematyka jaką stanowi związek małżeński, to nierozłączny aspekt domowego ciepła i bezpieczeństwa jaki powinna dawać rodzina. Do tych treści w swoich rozważaniach nawiązuje wielu autorów, poruszając rożne ich przejawy zarówno od strony szeroko pojętej psychologii, jak i duchowości.
Ze swoistym poczuciem humoru związek małżeński scharakteryzował ksiądz Jan Twardowski:
„Każde małżeństwo przypomina trzy zakony: na początku franciszkanów, radosnych, zapatrzonych w przyrodę; z czasem – mocnych w słowach i argumentowaniu dominikanów; po latach już tylko kamedułów, przestrzegających reguły milczenia.”
Rodzina i małżeństwo była również tematem przewodnim rozważań papieża Polaka. Jan Paweł II pisał:
„Miłość polega na zaangażowaniu wolności, jest ona wszak oddaniem siebie, a oddać siebie to właśnie znaczy: ograniczyć swoją wolność ze względu na drugiego”.
Ten rodzaj miłości nie stanowi ograniczenia. Nie jest wartością negatywną, ale raczej radosną i twórczą. Kobieta i mężczyzna zawierając związek małżeński zobowiązują się do wspólnego dążenia wzwyż, do wspierania się we wzajemnym wzroście emocjonalnym, intelektualnym i duchowym. Tego typu rozwój jest swoistą dynamiką – spotkaniem dwóch indywidualności, których celem jest uzupełnienie i doskonalenie w jeszcze większym zespoleniu.
Znamiennym dla naszych czasów przesyconych konsumpcjonizmem jest kryzys, który przeżywa zarówno rodzina, jak i małżeństwo. Obecnie trudnych relacji się nie naprawia. Rozwód staje się prostym sposobem na radzenie sobie z problemami dezintegrującymi związek małżeński.
Kryzys tymczasem, jest naturalnym zjawiskiem dotykającym różne aspekty naszego życia. Nie omija rodzin z kilku, czy też kilkudziesięcioletnim stażem. To nasza postawa w sytuacji punktów zwrotnych, stanowi o sile rodziny i pozwala cementować wzajemne relacje – wychodzić z nich obronną ręką.
Słowo „kryzys” pochodzi od greckiego określenia „krino”. Oznacza „punkt przełomowy; moment rozstrzygający; zmianę układu”. Ogólnie rzecz biorąc, kryzys jest nie tylko zagrożeniem i walką, ale także szansą na to, że wreszcie coś, co nam komplikowało życie, może zmienić się na lepsze.
Kategoria związek małżeński i rodzina powstała właśnie po to, aby pokazywać zarówno piękne jak i trudne oblicza relacji między kobietą, mężczyzną, dziećmi, we wspólnej drodze przez życie. Celem jest nie tylko obserwacja, ale również próba podania pomocnej dłoni w przekraczaniu kryzysów. Motywowanie i inspiracja, dająca nadzieję, którą dzielą się osoby o różnym światopoglądzie i różnych doświadczeniach, spisanych na kartach książek.